TROMBOCITAIS TURTINGA PLAZMA

PRP plazma

Trombocitais turtinga plazma

Sinonimai: trombocitais praturtinta plazma, trombocitų koncentratas, trombocitų gelis.
Santrumpa: PRP – tai kraujo plazma su padidintu (aukštu) trombocitų skaičiumi.

Kadangi trombocitai atlieka didelį vaidmenį pažeistų organizmo audinių regeneracijos ir gijimo procesuose, PRP panaudojamas smarkiai padidina daugelio gydymo metodų efektyvumą.

Šiuo metu remiantis PRP, sukurta daugiafunkcinė medicinos metodika – PRP terapija, kuri naudojama odontologijoje ir kosmetologijoje.

Įprasta trombocitų koncentracija kraujyje svyruoja tarp 150 ir 350 tūkst./mkl., ir vidutiniškai sudaro 200 tūkst./mkl. Moksliškai įrodyta, kad trombocitais turtingos plazmos stimuliuojantis poveikis, atsiranda, jeigu trombocitų skaičius joje yra apie 1.000.000 /mkl.
Todėl, šiuo metu,
trombocitais turtinga plazma priimta vadinti tik tokią plazmą, kurioje trombocitų koncentracija yra lygi 1.000.000/mkl.

ESANT MAŽESNIAI KONCENTRACIJAI STIMULIUOJANTIS POVEIKIS NEPASIREIŠKIA, taip pat iki šiol nebuvo įrodyta, kad didėjant trombocitų koncentracijai virš 1.000.000/mkl., toliau didėja plazmos regeneracinis poveikis.

PRP veikimo mechanizmas

Jau seniai buvo žinoma, kad trombocitai išskiria specifinius baltymus – augimo faktorius, kurios yra biologiškai aktyvios polipeptidinės molekulės. Šios molekulės, veikia ląstelių paviršiuje esančius receptorius, atliekant biologinio dirgiklio vaidmenį.

Aktyvuoti receptoriai stimuliuoja regeneraciją – LĄSTELIŲ AUGIMĄ IR DALIJIMĄSI („ATJAUNINIMO“ procesas neįmanomas be „naujų“ audinių atsiradimo.  –Pastaba nuo A.Gruničeva).

Pasak daugelio mokslinių tyrimų, PRP panaudojimas įvairiuose audiniuose paspartina gijimo procesus.

PRP 100 % saugi, biologiškai tinka pacientui, neturi jokios užsikrėtimo rizikos, kadangi išgaunama iš paties paciento kraujo plazmos.

Panaudojimo technika:

  • Tam, kad paruošti PRP, iš paciento imama 20-100 ml. periferinio kraujo.
  • Naudojamas dvigubas centrifugavimo ciklas:
    • Pirma iš kraujo pašalinamos pačios sunkiausios kraujo ląstelės, eritrocitai ir leukocitai (turintys mažesnį svorį trombocitai lieka paviršiniame nuosėdų sluoksnyje).
    • Po antro (pakartotino) centrifugavimo ciklo gaunamas trombocitų koncentratas. Gautas koncentratas taikomas atskirai (kaip atskira PRP frakcija).
  • Visas procesas trunka 20-30 minučių, gautoje PRP frakcijoję, trombocitų koncentracija yra 3-5 kartus didesnė nei periferiniame kraujyje.

Straipsnis pateiktas dalinai, originalas (rusų kalba) – Čia.